Aluminiowa Pergola – Jaką wybrać? Konstrukcja, wyposażenie i funkcje

 w Aktualności i wydarzenia

CZY WARTO JĄ WYBRAĆ JAKO ZADASZENIE TARASU?

Zadaszenie tarasu warto przemyśleć już na etapie projektowania domu. Może być ono elementem stałej architektury budynku – taką funkcję pełnią podcienia. Osłonięte stropem lub wydłużonym okapem dachu, często również bocznymi ścianami domu, stanowią zaciszną przestrzeń, chronioną przez cały rok przed opadami deszczu, śniegu i słońcem. Oprócz licznych zalet mają jednak również wady. Po pierwsze stale zacieniają pomieszczenia, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie. Po drugie, ulokowanie tarasu w podcieniu często odbywa się kosztem powierzchni domu. Nie każdemu odpowiada takie rozwiązanie. Jak zatem zadaszyć taras, jeśli projekt naszego domu nie przewiduje budowy podcienia lub jesteśmy już właścicielami gotowego budynku?

Możliwości jest wiele, np. drewniana konstrukcja, markiza czy parasol. Jednak najbardziej kompleksową odpowiedzią na problem zadaszenia tarasu są aluminiowe pergole – wielofunkcjonalne i nowoczesne, oferują szereg możliwości, jakich trudno szukać w tradycyjnych osłonach tarasowych.

ALUMINIOWA PERGOLA – KONSTRUKCJA NOŚNA

Konstrukcja tego rodzaju zadaszeń tarasowych to zazwyczaj prosty szkielet, wykonany z aluminiowych profili, malowanych proszkowo. Profile, w zależności od producenta oraz konkretnego modelu różnią się grubością, która bezpośrednio wpływa na stabilność pergoli. Nie bez znaczenia są również łączenia poszczególnych elementów konstrukcji – pergolę wysokiej jakości poznamy m.in. po perfekcyjnie dopracowanym systemie montażu, którego efektem jest brak widocznych elementów łączących. Przekłada się to nie tylko na estetykę, ale i na trwałość (wszelkie wystające, widoczne elementy narażone są bardziej na zniszczenie).

Budowa aluminiowej pergoli daje dużą swobodę w zakresie sposobu montażu – zadaszenie może funkcjonować jako niezależna, wolnostojąca konstrukcja, zlokalizowana w dowolnym miejscu ogrodu lub przylegać bezpośrednio do fasady budynku, wpierając się z jednej strony na elewacji, z drugiej na własnych podporach. Czasem warunki uniemożliwiają zakotwienie pergoli do ściany budynku, wtedy możemy ją ustawić bezpośrednio przy niej, ale opierając na czterech kolumnach. Istnieje również możliwość wykorzystania tylko jednego elementu pergoli – samego lamelowego dachu (bez podpór), który możemy wbudować np. w istniejącą już konstrukcję. Najczęściej pergole aluminiowe produkowane są na indywidualne zamówienie, co pozwala dopasować idealnie ich długość i szerokość, ale również wysokość do potrzeb inwestora, tak właśnie jest w przypadku systemów zadaszeń tarasowych RENSON®. Podobnie rzecz się ma z wyborem koloru – malowane proszkowo aluminiowe konstrukcje są dostępne w pełnej gamie kolorów RAL. Powierzchnia zadaszenia również nie stanowi problemu – jeśli jest ona za duża dla jednego modułu, w większości przypadków możemy swobodnie łączyć nawet kilka, zyskując żądaną wielkość.

Aluminiowa Pergola

ALUMINIOWA PERGOLA – RODZAJE I FUNKCJE DACHÓW

Aluminiowe pergole najczęściej wyposażone są w dach z obrotowych lameli lub wodoodpornej tkaniny, zapewniający nie tylko cień, ale również ochronę przed deszczem. Te wysokiej jakości gwarantują oczywiście stuprocentową wodoszczelność, nie musimy się w tym przypadku obawiać nieprzyjemnych niespodzianek, nawet przy intensywnym deszczu.

Zdecydowana większość aluminiowych pergoli wyposażona jest w funkcję otwierania dachu. Swobodna możliwość regulacji dopływu słońca na taras to jedna z podstawowych zalet tego rodzaju zadaszeń tarasowych, która ma wpływ nie tylko na przestrzeń zewnętrzną, ale i na wnętrze domu. Zadaszenia z regulowanym dachem umożliwiają bowiem dobre doświetlenie pomieszczeń bezpośrednio z nimi sąsiadujących, a gdy wymaga tego aura, stanowią element ochrony przeciwsłonecznej, chroniąc wnętrze domu przed nadmiernym wzrostem temperatury.

Jednym z popularnych typów dachów w pergolach są aluminiowe lamele. W części modeli lamele te obracają się wokół własnej osi w określonym zakresie, pozwala to zamknąć szczelnie dach lub tylko częściowo przesłonić przestrzeń. W niektórych modelach lamele wyposażone są w dwie funkcje – obracania i przesuwania, co umożliwia całkowite otwarcie dachu.

Dach z tkaniny daje nieco mniej możliwości – możemy go rozłożyć lub złożyć, częściowo albo całkowicie. Daje on skuteczną ochronę przeciwsłoneczną i przeciwdeszczową, dodatkowo przepuszczając światło.

Problem zaciemnienia przestrzeni przy zamkniętym dachu lamelowym RENSON® rozwiązuje, proponując zamiast części tradycyjnych lameli, przepuszczające światło lamele szklane, LINEO LUCE®. W jednym module dachowym możemy zamontować od 1 do 5 takich elementów doświetlających, w dowolnej konfiguracji – bezpośrednio koło siebie lub rozdzielonych zwykłymi lamelami na całej powierzchni dachu.

Przy wyborze dachu istotna jest jeszcze jedna kwestia – dach materiałowy nie może być obciążony śniegiem, co jest dopuszczalne w modelach z lamelami. Rekordzistą na rynku w tym względzie jest pergola Renson® Camargue, której dach wytrzymuje nacisk do 200 kg/m2, co odpowiada 2 metrom świeżego śniegu na m2. Warto wziąć pod uwagę ten fakt, jeśli zależy nam, aby pergola również zimą stanowiła ochronę np. dla mebli tarasowych.

Aluminiowa Pergola

WYPOSAŻENIE PERGOLI – DODATKOWE, ALE BARDZO PRAKTYCZNE

Konstrukcja nośna i dach to podstawowe elementy aluminiowej pergoli, dzięki której doskonale spełnia ona swoją funkcję ochrony przeciwsłonecznej i przeciwdeszczowej. I niektórym to całkowicie wystarcza. A przed tymi, którzy od zadaszenia tarasowego oczekują czegoś więcej, RENSON® otwiera szeroki katalog wyposażenia dodatkowego, które potrafią zmienić taras w komfortową strefę wypoczynku, nie ustępującą w niczym przestrzeni salonu.

BOCZNE PRZESŁONY

Pergolę możemy wyposażyć zatem w boczne osłony, które zapewnią dodatkowy cień, ale również ochronią przed wiatrem, chłodem oraz wzrokiem niepowołanych osób. Mamy tu do dyspozycji przesłony pionowe i poziome.

Te pierwsze to materiałowe ekrany Fixscreen®, działające analogicznie do tradycyjnych rolet, w szerokiej palecie kolorów i o różnych parametrach przezierności.

Do drugiej grupy należy system paneli Loggia®, przesuwanych na boki. Panele składają się z aluminiowej ramy, która może być wypełniona aluminiowymi lub drewnianymi żaluzjami, przeciwsłonecznymi tkaninami w szerokiej gamie kolorystycznej lub aluminiową, ażurową siatką. Rozwiązania te charakteryzują się różną transparentnością/przezroczystością, a co za tym idzie różnym stopniem ochrony przed słońcem. Właściwego wyboru należy dokonać biorąc pod uwagę zarówno przeznaczenie pergoli i osłon, jak i względy estetyczne.

Wnętrze naszej pergoli możemy również ochronić przed chłodem nie tracąc dopływu światła i widoku na ogród przy pomocy szklanych przesuwnych paneli. To rozwiązanie chętnie wybierane przez właścicieli jacuzzi i basenów, którzy dzięki pergoli i wyposażeniu jej w boczne osłony tworzą domową strefę SPA – na świeżym powietrzu, ale w dużym stopniu niezależną od kaprysów pogody.

Aluminiowa Pergola

OGRZEWANIE

Jeśli do wyposażenia pergoli dodamy jeszcze zintegrowane z konstrukcją ogrzewanie na podczerwień, uzyskamy pod pergolą komfort termiczny nawet w chłodne jesienne czy wczesnowiosenne dni.

OŚWIETLENIE

Nie mniej istotne dla dobrego wypoczynku na tarasie jest jego oświetlenie, które umożliwia swobodnie spędzać czas na świeżym powietrzu również po zmroku, dlatego zadaszenia tarasowe RENSON® opcjonalnie mogą zostać wyposażone w wysokiej klasy oświetlenie LED, zintegrowane z konstrukcją. Oznacza to, że wszystkie źródła światła (listwy LED w lamelach, rynnach, reflektory punktowe) są wbudowane w ramę lub lamele, a cała instalacja elektryczna poprowadzone jest wewnątrz ramy, w sposób bezpieczny i z zewnątrz całkowicie niewidoczny. Zaletą tego rodzaju oświetlenia są jednak nie tylko względy praktyczne – dzięki różnym wariantom świateł na tarasie można także stworzyć niepowtarzalną atmosferę. System oświetlenia aluminiowych pergoli RENSON® pozwala, w zależności od potrzeb i nastroju, wybierać zabarwienie światła – białe, jasne i intensywne dla dobrej widoczności oraz białe ciepłe lub kolorowe RGB, gdy zależy nam na przytulnym, intymnym klimacie. Można również regulować intensywność oświetlenia, przyciemniając je i rozjaśniając.

ALUMINIOWA PERGOLA A ELEKTRONICZNE STEROWANIE

Wszystkie wymienione funkcje systemów zadaszeń tarasowych RENSON®: regulacja lameli dachowych, otwieranie i zamykanie dachu oraz ekranów Fixscreen®, regulacja oświetlenia i ogrzewania, sterowane są elektronicznie. Wystarczy jednen pilot lub aplikacja na smartfonie/tablecie, by nie ruszając się z wygodnego fotela, zarządzać przestrzenią tarasu, dostosowując ją do pogody i swoich potrzeb.

Pergole aluminiowe jako szczególny rodzaj zadaszeń tarasowych, stosunkowo nowy na polskim rynku, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Na tle tradycyjnych zadaszeń wyróżnia je ogromna elastyczność, możliwości konfiguracji, rozbudowy i dopasowania nie tylko do potrzeb użytkowników, ale też różnych stylów architektonicznych. Decydując się na taką formę <zadaszenia tarasu warto wybrać sprawdzonego producenta i zaufaną ekipę montażową, by mieć pewność, że nasza aluminiowa pergola będzie bez zarzutu spełniać swoje funkcje przeciwsłoneczne i przeciwdeszczowe przez długie lata.

Recent Posts
Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Rabat RensonPrzygotuj swój dom na lato